تکنولوژی خودرو

سیستم ترمز ضد قفل ABS

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از بهترین گزینه های موجود در رانندگی داشتن ABS است که در جاده های لغزنده بسیار کاربرد دارد که هدف سیستم ترمز ضد قفل این است، فارغ از میزان فشار وارد بر پدال ترمز، چرخ ها قفل نشود.

 ترمز ضد قفل

سیستم ترمز ضد قفل یکی از تکنولوژی های برجسته و کاربردی در صنعت خودرو است.که این سیستم اولین بار در سال 1930 توسط شرکت ترمز هوایی وستینگهاوس درهواپیماها به شکل مکانیکی مورد استفاده قرار گرفت، و پس از آن در کامیون های سنگین به دلیل کاهش تصادفات در جاده به خصوص در جاده های لغزنده و بارانی استفاده شد.درسال 1980 سیستم ABS توسط دانلوب ماکسارت وارد بازار خودروهای شهری شد و تحول عظیمی در صنعت خودروسازی به راه انداخت.

سیستم ترمز ضد قفل یا ABS چیست؟ 

ترمز ضد قفل، سیستمی است برای ترمز در خودرو ها یا همان ABS که مخفف Anti-Lock Braking می باشد که مانع قفل شدن چرخ های اتومبیل در حین ترمز می شود.این امر باعث می شود که راننده بتواند حتی در حالی که ترمز کرده است، بدون از دست دادن کنترل خودرو، از موانع خارج شود.هدف سیستم ترمز ضد قفل این است که فارغ از میزان فشار وارد بر پدال ترمز، چرخ ها قفل نشود وبه این منظور باعث کاهش تصادفات در جاده شود.

ازاجزای تشکیل دهنده ترمز های ضد قفل می توان به  حسگر های سرعت، پمپ ها، کنترل کننده و سوپاپ ها اشاره کرد.

 مزایای کلی سیستم ترمز ضد قفل

همانطور که می دانید، سیستم ترمز ضد قفل در شرایط لغزنده و لیز جاده از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کند.سیستم ترمز ضد قفل هزینه کمتری دارد و همچنین شامل بیمه می شود و از دیگر ویژگی های این سیستم این است که هنگام فروش از ارزش آن کم نمی شود و در بیشتر مواقع باعث افزایش طول عمر تایر ها و جلوگیری از منحرف و چرخیدن خودرو در شرایط نامساعد جاده می شود.

معایب کلی سیستم ترمز ضد قفل

سیستم ترمز ضد قفل دارای قطعات و اجزای ظریفی است که در برخی موارد ممکن است باعث بروز مشکل در سیستم شود و هر کدام از این قطعات و حتی سنسور ها می تواند هزینه بر باشد و این راهم باید در نظر داشت که این سیستم باعث به وجود آمدن یک احساس کاذب در راننده می شود که فکر می کند ترمز دارای ABS می تواند معجزه کند و در بعضی موارد عملکرد خوبی در زمین های یخ زده یا سرعت گیر و دست انداز، ندارد.

 انواع ترمز های ضد قفل 

ترمز های ضد قفل طراح های مختلف دارد که باتوجه به نوع ترمز به کار رفته و تعداد سوپاپ ها و تعداد حسگرهای سرعت، می توان به نوع آن اشاره کرد.

ترمز ضد قفل با چهار کانال و چهار حسگر سرعت

 این مدل بهترین طرح ترمز است که برای هر چرخ سنسور سرعت و سوپاپ مستقل تعبیه شده است و حداکثر قدرت ممکن در ترمز گیری را دارد.

سه کانال و سه حسگر

در این نوع سیستم ،دو سنسور سرعت و سوپاپ به طور مستقل در چرخ های جلو و فقط یک سنسور سرعت و سوپاپ در عقب تعبیه شده است و حداکثر قدرت ترمز گیری در محور جلو می باشد.

یک کانال و یک حسگر

در این مدل که به آن سیستم یک کانال گفته می شود درواقع یک سوپاپ و یک سنسور سرعت برای کنترل کردن هر دو چرخ عقب در نظر گرفته شده است و در این سیستم برای محور جلو سنسور و سوپاپ قرار نگرفته است که این نوع طرح بیشتر در وانت پیکان هایی که مجهز به ترمز abs هستند، دیده می شود. 

 

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید