تکنولوژی خودرو

جعبه دنده DCT چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گیربکس دوکلاچه، تجربه رانندگی راحت، مانند خودرو مجهز به گیربکس اتوماتیک و مصرف سوختی کم، مانند یک خودرو دنده ای را فراهم کرده است.

 در مطلب فنی امروز قصد داریم توضیحی در خصوص گیربکس دوکلاجه یا DCT و همچنین چگونگی کارکرد، معایب و مزایا آن را مورد بررسی قرار دهیم.

گیربکس دوکلاچه یا همان DCT  که نام آن از مخفف Dual Clutch Transmission برگرفته شده است. در اصل این سیستم یک نوع گیربکس اتوماتیک است که به آن گیربکس نیمه اتوماتیک، دستی بدون کلاچ و دستی خودکار گفته می شود در این سیستم از دو نوع کلاچ مختلف استفاده می شود که عملکرد آن مانند گیربکس های اتوماتیک معمولی می باشد. البته برخلاف دو گیربکس دیگر(CVT) و (دستی) که عملکرد آن ها از اسامی آنها مشخص بود، در گیربکس دوکلاچه به این صورت نمی باشد. درواقع در گیربکس دوکلاچه، دو کلاچ پدال زیر پای راننده وجود ندارد.

 

اگر خواستار راحتی گیربکس های اتوماتیک و همچنین هیجان دنده های معمولی هستید، بهتر است خودرویی را انتخاب کنید که از گیربکس دو کلاچه برای انتقال نیرو گشتاور از موتور به چرخ ها استفاده می کند.

گیربکس DCT چیست؟

صرف نظر از اسم این گیربکس، عملکرد آن کاملا اتوماتیک است و راننده هیچ دخالتی برای تعویض دنده ندارد. در گیربکس DCT دو شفت جداگانه وجود دارد که کلاچ اول مختص دنده های فرد می باشد و کلاچ دوم مختص دنده های زوج می باشد و با استفاده از این شیوه، دنده بدون قطع جریان نیرو از موتور به چرخ ها عوض می شود. درواقع می توان گفت سیستم های دوکلاچه یا DCT به گیربکس های دستی شبیه تر هستند، با این تفاوت که در جعبه دنده های دستی یا معمولی جریان انتقال نیرو به طور مداوم نیست و در جعبه دنده دو کلاچه، صفحات هیدرولیکی کلاچ به صورت مداوم و پشت سرهم فعال می شود و اجازه قطع نیرو منتقل شده را نمی دهد.

هدف از گیربکس DCT را می توان به حداقل رساندن فاصله زمانی بین تعویض دنده، دانست و هرچه زمان کمتری صرف تعویض دنده شود خودرو شتاب بیشتری می گیرد و این نکته را هم باید اضافه کرد که شتاب گیری خودروهای دارای DCT بسیار لذت بخش است و همچنین از نظر کارشناسان خودرو، افراد جوان علاقه مندان به شتاب، بهتراست به جای گیربکس CVT از DCT استفاده کنند.

با توجه به تکنولوژی های به کار رفته، در گیربکس های دی سی تی هر کمپانی از یک نام اختصاصی برای این گیربکس ها استفاده می کنند که درکل ماهیت انها یک است. مانند کمپانی پورشه که سیستم انتقال قدرت دو کلاچه را به اختصار PDK مشخص کرده است.

مزایا استفاده از گیربکس DCT

مصرف سوخت کمتر

همانطور که گفته شد جریان انتقال قدرت در خودروهایی که دارای DCT هستند، به صورت مداوم و پیوسته و بدون صرف نیرو انجام می شود، بنابراین خودروهایی که مجهز به این سیستم هستند، مصرف سوختشان به طور قابل توجهی کمتر از گیربکس های دستی یا اتوماتیک قدیمی می باشد.

استفاده راحت و آسان برای راننده

خودروهایی که مجهز به گیربکس DCT می باشد، با شتاب گیری هیجان انگیز می تواند لذت رانندگی را چندین برابر کند و همچنین در این سیستم مقدار ضربه و شوک در هنگام تعویض دنده به حداقل رسیده است که این عمل نیز موجب رضایت سرنشینان می شود.

تعویض دنده سریع

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مزایای گیربکس های دو کلاچه به حداقل رساندن فاصله زمانی بین تعویض دنده می باشد و همچنین از دیگر قابلیت های این سیستم می توان به انجام دنده معکوس اشاره کرد، که برعکس گیربکس های اتوماتیک سنتی که به صورت ترتیبی تعویض دنده صورت می گرفت، در گیربکس DCT به راحتی و بدون مکثی از دنده 6 به دنده 3 برورد که خود این عمل موجب ترمز گرفتن هر چه بهتر این خودرو می شود.

معایب استفاده ازDCT

همانطور که میدانید تمامی سیستم ها و امکانات خودرو در کنار مزایاهای بسیارو گوناگی که دارند، معایبی هم دارند. گیربکس DCT از این قضیه مستثنی نیست.

از جمله معایبی که می توان در خصوص این سیستم به آن اشاره کرد، ابعاد نسبتا بزرگ، هزینه تولید بسیار بالا و وزن بالا این سیستم است.

 از جمله خودروهایی که دارای گیربکس DCT می باشند می توان به کیا اپتیما K5، جک s5 اشاره کرد.

 

 

 

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید