تکنولوژی خودرو

سیستم تشخیص نقطه کور

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیستم هشدار نقاط کور، یکی از امکاناتی است که می توان برای بالابردن امنیت رانندگی و جلوگیری از تصادفات احتمالی استفاده کرد.

در اکثر خودروها نقاطی در کنار و پشت ماشین وجود دارد که راننده قادر به دیدن آنها در آینه های خودرو نیست که این نقاط را با اصطلاح نقاط کور می شناسیم. هنگامی که راننده قصد دارد از لاینی به لاین دیگر تغییر مسیر دهد ممکن است خودروهای موجود در نقطه کور را ندیده و گاها موجب تصادف شود، به این منظور سیستم فوق العاده هشدار مناطق کور، Blind Spot Information System تولید شد.

 

سیستم هشدار نقاط کور BLIS (Blind Spot Information System)

سیستم هشدار نقاط کور BLIS یا (Blind Spot Information System) که این سیستم در دو گوشه عقب خودروتعبیه شده است (غالبا روی سپرهای عقب) و هنگامی که خودرویی در محدوده نقطه کور قرار داشته باشد، با یک چراغ چشمک زن روی آینه جانبی همان سمت، راننده خودرو را آگاه می سازد.چراغ سیستم BLIS در طرفی که وسیله نقلیه را شناسایی کرده، روشن می شود. اگر وسیله نقلیه ای در دو طرف خودرو نمایان شود، هر دو لامپ روشن خواهد شد.برای اطمینان از عملکرد مطلوب و درست سیستم BLIS، نواحی جلو سنسورهای موجود در سپر، باید تمیز نگه داشته شود.

هشدار این سیستم، به وسیله چراغ قرمز و زرد بر روی آینه های کناری خودرو نمایان می شود و گاها چراغ BLIS از یک درخشش ثابت به چشمک زن با نور شدیدتر تغییر می کند. نکته قابل توجه این است که می توان این هشدار را در فرمت صوتی هم فعال کرد.

بافشار دادن دکمه BLIS بر روی کنسول می توان عملکرد این سیستم را فعال یا غیر فعال کرد و در برخی از خودروها فضای خالی برای دکمه BLIS قرار داده نشده، در این صورت سیستم BLIS توسط  منو خودرو MY CAR انجام می پذیرد.

در صورتی که موتورسیکلت، خودرو یا هر وسیله متحرکی در محدوده نقطه کور قرار داشته باشد، وضعیت روی آینه های کناری هشدار داده خواهد شد.این اخطار نشان گر این می باشد که وسیله نقلیه ای از عقب در حال نزدیک شدن است که راننده قادر به دیدن آن از آینه نیست. عملکرد این سیستم شگفت انگیز، باعث کاهش 14 درصدی تصادفات احتمالی و نیز موجب کاهش 23 درصدی شدت آسیب در زمان تصادف می شود و همچنین این سیستم قادر است میدانی با ابعاد 9/5 متر در 3 متر را پوشش دهد.

امروزه این سیستم به صورت یک آپشن برای خودروها محسوب می شود و می توان با داشتن هر خودرویی از این امکانات استفاده کرد و خوشبختانه خودروهای جدید و مدرن، مجهز به رادار نقطه کور یا همان BLIS می باشند.

سیستم هشدار دهنده، جایگزین یک سبک رانندگی ایمن و بدون دخالت راننده نیست وهمچنین درنهایت، همیشه وظیفه راننده می باشد که حواسش را به اطراف خودرو خود دهد و آنرا هدایت کند. این نکته را هم باید افزود که این سیستم در پیچ های شدید و هنگام معکوس کردن خودرو کار نمی کند.

محدودیت های سیستم BLIS

پوشش هایی مانند برف، گردو غبارو یخ عملکرد این سیستم را کاهش می دهد و سیستم هشدار نقاط کور (BLIS) نمی تواند خطرات را تشخیص دهد.

در قسمت سنسورها نباید هیچ اشیا و برچسبی وجود داشته باشد.

قطعات سیستم BLIS

قطعات سیستم هشدار دهنده BLIS متشکل از: کیت پردازنده، ال ای دی های آینه های کناری، بیزر هشدار دهنده و سیم است.

چرا باید سیستم هشداردهنده (BLIS) را در خودرو نصب کنیم ؟

افزایش ضریب دقت و هوشیاری، بالابردن امنیت و جان سرنشینان، افزایش دقت در محیط تاریک و همچنین پیشگیری از تصادفات به علت کم بودن دید راننده از جمله نکات مثبت این سیستم می باشد.

 

 

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید