تکنولوژی خودرو

ایربگ SRS

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیستم ایربگ متشکل از چند سنسور جهت محاسبه شدت ضربه و جهت آن می باشد. این سیستم یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات در خصوص، ایمنی خودرو می باشد.

 سیستم و مکانیسم ایربگ

SRS مخفف عبارت Supplemental Restraint System است و به معنای سیستم بازدارنده تکمیلی می باشد این سیستم برای اولین باردر دهه 80 میلادی وارد صنعت خودروسازی شد که در همان ابتدا ورود، فقط در خودروهای لوکس دیده می شد.

 

در این کیسه هوا سنسورهایی وجود دارد که مقدار ضربه و شدت تصادف را محاسبه می کند و سپس سیگنال ها را به کیسه هوا مربوطه ارسال می کند و به نسبت آن، کیسه هوا فعال می شود. سیستم SRS به این منظور طراحی شده است که حفاظتی بالاتر از کمربند ایمنی ارائه دهد.

زمانی که خودرو دچار حادثه و با خودرو دیگری برخورد داشته باشد، سنسورهای کیسه هوا، سیگنالی را به ایربگ می فرستد و ایربگ مربوطه را فعال و باز می کند. درواقع کیسه هوا یک بالشتک پر از هوا می باشد که به هنگام تصادف فعال شده و از اصابت بدن و سرنشین به جلو خودرو جلوگیری می کند. همچنین برای چک کردن کیسه هوا SRS می بایست عیب بایی از طریق ECU انجام شود.ECU کنترل وضعیت کیسه هوا را بر عهده دارد.

در بعضی از خودروها کیسه های هوا جانبی هم وجود داردکه سرنشین ها را در برابر تصادفات محافظت می کند هرچند بسیار معدود می باشد.

کیسه هوا، زمانی فعال می شود که خودرو سرعتی بالاتر از 20 تا 30 کیلومتر در ساعت داشته باشد. بنابراین در سرعت پایین، ضربه و تصادفات جزیی کیسه هوا، نیاز بر فعال شدن ندارد.

جایگاه کیسه هوا راننده در داخل فرمان و کیسه هوا مسافر در داشبورد می باشد.

در نهایت باید افزود که کیسه هوا برای هر خودرویی الزامی می باشد ولازم به ذکر است که در بعضی نمونه ها نیز همین سیستم باعث مرگ سرنشینان جلو می شود.

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید