تکنولوژی خودرو

سیتم ترمز EBD

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیستم ترمز EBD به معنای تقسیم کننده نیروی ترمز بین چرخ ها است که درواقع نوعی کمک ترمز محسوب می شود. در این مقاله سعی داریم به بررسی چگونگی عملکرد سیستم EBD بپردازیم.

همانطور که می دانید EBD از جمله مکمل های اصلی سیستم ترمز ABS است. درواقع ABS از قفل شدن چرخ ها جلوگیری وسیستم ترمز EBD نیروی ترمز بر روی هر چرخ را کنترل می کند.

 

سیستم EBD چیست؟

سیستم EBD مخفف عبارت Electronic Brake force Distribution است که می توان آنرا به معنای تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها دانست این سیستم، نیروی الکتریکی ترمز را به نسبت وزن وارد شده بر روی هر چرخ، بین چرخ های جلو، عقب، چپ و راست تقسیم می کند. درواقع سیستم EBD دارای سنسورهایی است که باتوجه به اصطحلاک هر چرخ، شرایط مختلف حرکت خودرو و فشاری که به هریک از چرخ های خودرو وارد می شود نیروی مناسبی را اعمال کرده و همچنین همین امر سبب عملکرد بهتر سیستم ترمز می شود.

 

کارایی سیستم EBD بیشتر در جاده های لغزنده، بارانی وهمراه با برف و یخ  قابل تشخیص می باشد. زمانی که خودرو در چنین شرایطی قرار بگیرد و با توجه به دارا بودن سیستم EBD، تعادل خود را از دست نداده و از مسیر منحرف نمی شود. در حقیقت سیستم EBD کمک می کند در شرایط های مختلف جاده ای، هرچرخی به تنهایی کنترل و از انحراف خودرو جلوگیری شود.

به طور مثال: اگر خودرویی خواستار ترمز در پیچ جاده شود، چرخ های بیرونی خودرو، سرعت دورانی بیشتری نسبت به چرخ های داخلی خودرو دارد و طبیعتا اگر در چنین شرایطی ترمز گرفته شود چرخ های بیرونی به نیروی ترمز بیشتری احتیاج خواهد داشت در ترمز های معمولی که فاقد سیستم EBD هستند، ترمز کردن در پیچ، برابر با از دست دادن تعادل خودرو و منحرف شدن از جاده است.

سیستم EBD با همکاری ABS بسته به شرایط جاده، به صورت اتوماتیک میزان نیروی متفاوت به هریک از چرخ ها را کنترل می کند. معمولا چرخ های جلو به دلیل وزن بیشتری که تحمل می کند، بنابراین بیشترین نیروی ترمز هم روی این چرخ ها اعمال می شود.

شرایط ضروری برای داشتن سیستم EBD

حرکت در جاده های لغزنده

ترمزکردن در پیچ و دور زدن

خودرو همراه با بار یا مسافر

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید