معرفی سیستم CBC

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ممکن است شما هم بارها در هنگام مطالعه مشخصات یک خودرو به سیستم ترمز CBC برخورد کرده باشید و عملکرد آن برایتان سوال برانگیز باشد، که ما در این مقاله سعی داریم سیستم ترمز CBC و همچنن چگونگی عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم ترمز CBC

سیستم ترمز CBC که مخفف  Corner Braking Control است، می توان آن را سیستم ترمزگیری در پیچ، معنا کرد. این سیستم باعث می شود پایداری خودرو در سر پیچ ها و هنگام ترمزگیری حفظ شود. سیستم ترمز CBC در خودروها به صورت مداوم فعال و در حال بررسی وضعیت پایداری و نیز ثبات خودرو در هنگام ترمز کردن می باشد.

همانطور که می دانید تعادل وزنی خودروها در زمان پیچیدن به هم می خورد و به چرخ های بیرونی نسبت به چرخ های درونی وزن و فشار بیشتری وارد می شود، بنابراین این سیستم می تواند کمک شایانی به حفظ تعادل خودرو در مسیرهای پر پیچ وخم و نیز درجاده های لغزنده کند.

به طور مثال: اگر راننده بخواهد در پیچ ترمز بگیرد، سیستم ترمز،فشار هیدرولیک مساوی را به چرخ ها وارد می نماید. اما در حقیقت به دلیل فشار بیشتری که چرخ های بیرونی تحمل می کند، فشار هیدرولیک بیشتری به چرخ های بیرونی وارد می شود. در این حالت سیستم ترمز CBC به نسبت فشار وارد شده به چرخ ها، نیرو متناسب را بین چرخ های طرفین توزیع می نماید تا خودرو در بهترین حالت پایداری قرار بگیرد. درواقع، سیستم ترمز CBC قادر است با تنظیم فشار ترمزها از انحراف خودروها جلوگیری کند.

سیستم CBC با توجه به سرعت، وزن، زاویه پیچش و فشار وارد شده بر روی هر چرخ، می تواند نحوه ترمز گیری راننده را کنترل کند. این سیستم فوق العاده با ترمز ضد قفل ABS کار می کند.

 سیستم CBC برای اولین بار توسط شرکت BMW معرفی شده است.سیستم ترمز CBC به خصوص در خودروهای شاسی بلند که وزن بیشتری به نسبت سایر خودروها دارد، تعبیه شده است مانند: خودرو میتسوبیشی

البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که سیستم CBC مانند دیگر امکانات خودرو، برای بالابردن کیفیت و ایمنی بیشتر در خودروها تعبیه شده است و هیچ گاه نمی تواند در حوادث و چگونگی رانندگی شما دخالتی داشته باشد.

جهت مشاوره رایگان شماره خود را ثبت نمایید